Suriyeli çocuklar Milli Eğitim sistemine dahil oluyor

Suriye’den Türkiye’ye göç eden eğitim çağındaki Suriyelilerin devam ettiği geçici eğitim merkezleri önümüzdeki üç yıl içinde aşama aşama kapatılarak, oradaki öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda eğitimlerine devam edecek. Suriyeli öğrencil

Suriyeli çocuklar Milli Eğitim sistemine dahil oluyor
Genel 0
Milli Eğitim Bakanlığı’nın Avrupa Birliği Projesi çerçevesinde başlattığı ve Gaziantep Üniversitesi ile Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi’nin (BEKAM) birlikte gerçekleştirdiği ‘Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi’ kapsamında, Suriyeli çocukların seçmeli olarak okuyacağı derslerin müfredatının belirlenmesi amacıyla düzenlenen ’Arapça Öğretim Program ve Materyal Geliştirme Çalıştayı’nda, Gaziantep Üniversitesi ve çeşitli üniversitelerden Türk ve Suriyeli 50 akademisyen ile çok sayıda Milli Eğitim Bakanlığı yetkilisi görev aldı.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı karar doğrultusunda, Suriyeli çocuklar, geçici eğitim merkezlerinde Türk yaşıtlarıyla aynı şartlarda eğitime tabi tutulacak. Mevcut durumda uluslararası sistemde geçerliliği olmayan diplomalarla eğitimlerini tamamlamaya çalışan Suriyeli öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı diplomasıyla okullarını bitirme imkanına kavuşacak.
16-20 Ocak tarihleri arasında, istedikleri takdirde Suriyeli çocukların kendi dil, kültür ve geleneklerini öğrenebilmeleri için ders içerikleri hazırlanmak üzere müfredat çalıştayı yapılıyor. Bu proje kapsamında, 2 ve 12. sınıf arasında Arap Dili, 9 ve 12. sınıflar arasında Arap Edebiyatı, 6 ve 7. sınıf öğrencileri için ise Arap Halk Kültürü derslerinde okutulmak üzere ders müfredatı hazırlanacak. Bu karar doğrultusunda hazırlanacak kitaplar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın gerekli onaylarının ardından basılarak, Türk Eğitim Sistemi dahilinde eğitim ve öğretimlerine devam eden Suriyeli çocuklara ücretsiz olarak dağıtılacak. Böylelikle Suriyeli çocuklar kendi dillerini ve kültürlerini unutmayacak.
Milli Eğitim Bakanlığı Müşaviri Haydar Şahin, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu ve Gaziantep Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete’nin de konuyla ilgili görüşlerini ifade ettiği çalıştayda, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, iç savaş sonrası Gaziantep’e yerleşen yüksek öğrenim çağındaki gençlere üniversite olarak kucak açtıklarını vurguladı. Buna ilaveten Gaziantep Üniversitesi Türkçe Eğitim Öğretim Merkezi (TÖMER) aracılığıyla Gaziantep’in yanı sıra bölge illerdeki binlerce Suriyeliye Türkçe eğitim verdiklerini anlattı. YÖK’ün Suriyeli öğrencilerin eğitiminde koordinatör üniversite olarak belirlediği Gaziantep Üniversitesi’nin, Türkiye’de en fazla Suriyeli gencin yüksek öğrenimini üstlenen üniversite olarak ayrıcalık taşıdığını vurgulayan Rektör Gür, konuşmasının devamında şunları söyledi:
"Şu anda bin 662 Suriyeli gencimiz, üniversitemizin çeşitli bölümlerinde eğitim alıyor. Bu kapsamda, kadim bir geçmişi bulunan ve Türkiye’nin en kaliteli mühendislerini yetiştiren fakültelerden birisi olan mühendislik fakültemizde 501 Suriyeli gencimiz mühendislik için eğitiliyor. Suriye’nin ekonomisini yönetecek 130 gencimiz ise İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde ekonomi eğitimlerini sürdürüyor. Üniversitemizde 60 doktor, 17 diş hekimi adayı öğretim görüyor. İlahiyattan, mimarlığa, Güzel Sanatlar Fakültesinden, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’ne kadar hemen tüm fakülte ve yüksek okullarımızda Suriyeli öğrencilerimiz, Türk arkadaşlarıyla eşit şartlarda en iyi eğitimi alıyor."

8 programda Arapça eğitim
Gaziantep Üniversitesi’nin bir ilke daha imza atarak Mimarlık, Biyoloji, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, İlahiyat, İnşaat Mühendisliği ve Sınıf Öğretmenliği gibi programları açarak 218 gence eğitim dili olarak Arapça eğitim imkanı sunduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Ali Gür, “Bu öğrencilerimizin tamamına yakını Suriyeli. Gerek Arapça programlar, gerek diğer fakültelerde eğitim verdiğimiz Suriyeli öğrenci sayımız yaklaşık bin 800. Bu eğitim yılında Makine Mühendisliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji, Tarih, Matematik, İktisat ve Uluslararası Ticaret Lojistik, Arapça programlarına öğrenci alacağız. Şu bir gerçek ki Suriye’de savaş mutlaka bitecek ve ülke yeniden kurulacak. Yükseköğretimde verdiğimiz bu desteğin yanı sıra, biz Gaziantep Üniversitesi ve başkanı olduğum Hür Akademisyenler Derneği (HAKAD) olarak bundan sonraki süreçte de Suriyeli çocuklarımızın eğitimi için gerekli tüm destekleri vermeye hazırız” diye konuştu.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

YAZARLAR

BU HAFTA OKUNANLAR

BU HAFTA YORUMLANANLAR

ANKET

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetlerini nasıl buluyorsunuz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1TM Akhisarspor000000
2A. Alanyaspor000000
3Antalyaspor000000
4Atiker Konyaspor000000
5Beşiktaş000000
6BB Erzurumspor000000
7Bursaspor000000
8Çaykur Rizespor000000
9Fenerbahçe000000
10Galatasaray000000
11Göztepe000000
12Kasımpaşa000000
13Kayserispor000000
14M.Başakşehir000000
15MKE Ankaragücü000000
16DG Sivasspor000000
17Trabzonspor000000
18Evkur Yeni Malatyaspor000000

KARİKATÜR

Deneme kar

TARİHTE BUGÜN

1993

Sivas Madımak Oteli yakıldı. Otelde bulunan kişilerden 37'si yanarak öldü.

1990

Mina'da şeytan taşlamaya giden hacı adayları tünelde sıkıştı; 1426 kişi öldü.

1966

Antalyaspor kulübü kuruldu.

1957

Sovyetler Birliği'nin ilk yapay uydu Sputnik'i fırlatmasıyla ABD ile arasındaki uzay yarışı başladı.

1932

Keriman Halis, Türkiye Güzellik Kraliçesi seçildi

1917

Yunanistan Türkiye’ye savaş ilan etti.

1900

Friedrichshafen, Almanya yakınlarında ilk Zeplin uçuşu gerçekleştirildi.

1853

Ruslar Türkiye'yi işgâl eder; Kırım Savaşı başlar.

1839

Küba açıklarında, bir köle gemisi olan Amistad'daki 53 köle ayaklandı.

1777

Vermont, ABD'nin köleliği kaldıran ilk bölgesi oldu.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri